trenowania bhp XXI wieku

wspinaczka, przepisy bhp

W współczesnych czasach obowiązkowe szkolenie bhp oznacza męczenie się z monotonnym i bezbarwnym dialogiem instruktora, który cytat z książki upycha co drugie zdanie. Zmiana miejsca pracy jedynie kojarzy mi się z bieganiem, organizowaniem specjalnych dokumentów, w zasadzie darmowym okresem próbnym, badaniami lekarskimi, kształceniami bhp i stanowiskowymi. Przy okazji zmiany miejsca zatrudnienia, gdy zostałem poinformowany, że moje badania i szkolenia są nieważne i nic nie zmienił fakt, że robione były miesiąc temu, załamany poszedłem na szkolenia bhp i haccp z nastawieniem, następne pół dnia spędzę przysypiając na krześle.
Po wstąpieniu na salę konferencyjną przywitał nas energiczny radosny chłopak Sebastian. Nie wyglądał jak wszyscy bhp\’owcy z którymi miałem jakiekolwiek wcześniejsze spotkanie (w większości wypadkówstarsza osoba z wąsem z kodeksem pracy w łapie). Seba (sam kazał tak do siebie mówić) przedstawił nam ewentualności jakie ma zatrudniony, co nam się należy i za co możemy domagać się odszkodowania. Gibko przekroczył do problemu ryzyk i zagrożeń, które będą nam bliskie w warsztacie, a potem opowiedział jak zdołamy się ustrzec przed wypadkami i dał nam kartki z wytycznymi dotyczącymi haccp. Na pożegnanie wypowiedział kilka słów, które niezwykle miło brzmiało z jego ust: mam nadzieję że nie spotkamy się tutaj w najbliższym czasie. I to tyle, Finał. Spotkanie się skończyło szybciej niż reklamy na tvnie, po ogólnym przeglądzie uczestników szkolenia okazało się, że nie tylko ja byłem mocno zaszokowany, że pierwsze instruowanie bhp może się podobać. Teraz pozostaje tylko przyłożyć się do pracy i mieć nadzieję, że z Sebastianem zobaczę się dopiero na okresowych nauczaniach.
Zdaję sobie sprawę, że każdy w nowej pracy musi przez to przebrnąć, ale serio… Jest to niesłychanie ważne. Takich rzeczy jak bhp powinno się respektować nie ze względu na statuty, ale przede wszystkim jak sama nazwa wskazuje, żebyśmyu uniknęli jakichkolwiek wypadków. A jak wiadomo, w pracy spędzamy 1/3 życia, więc cwarto zadbać o swoje zdrowie.
http://www.behapowcy.eu