Świnoujście to miasto, które położone jest w północno-zachodnim krańcu Polski. Jest ono najdalej wysunięte na północny zachód w kraju. Położone jest także nad cieśniną Świną, przy której planowana jest budowa tunelu drogowego.

tunel w świnoujściu

Tunel pod Świną

Tunel w Świnoujściu ma za zadanie połączyć wyspy Uznam i Wolin. Zapewnienie ekspresowej drogi, a także stałe połączenie to główny cel tunelu. Cała inwestycja jest ogromnie droga, ponieważ wyliczono, że całkowity koszt może być równy 950 milionów złotych. Na szczęście miasto Świnoujście otrzymało niesamowitą pomoc, w formie dofinansowania od Funduszy UE z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Wewnętrzna średnica ma wynosić dwanaście metrów, składać się ona będzie z dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m. W środku powstanie również tunel ewakuacyjny. Zaplanowane jest stworzenie drogi o długości 3,4 km. Tunel ma zostać wykonany za pomocą technologii tarczy drążonej TBM.

Kto wykona tunel w Świnoujściu?

Wykonawca, który został wybrany w przetargu na wybudowanie obiektu ma, aż 50 miesięcy. Tunel został zaprojektowany przez Porr S.A., Porr Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut AS, a także Energopol Szczecin S.A. Natomiast inżynierem całego kontaktu jest Sweco Consulting z Poznania, Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska z Poznania. We wcześniejszych planach, projektowi miała się poddać włoska firma Astaldi, aczkolwiek zrezygnowała.

Póki co pozostaje prom

Obecnie komunikacja między Świnoujściem, a resztą Polski jest bardzo problematyczna, ponieważ społeczeństwo musi przemieszczać się promem. Transport ten niestety nie jest zbyt atrakcyjną opcją, ponieważ długie oczekiwanie na prom, zajmuje zbyt dużo czasu. Średni czas podróży przez Świnę zajmuje aż 40 minut. Właśnie dlatego miasto zdecydowało się na rozpoczęcie budowy tunelu. Mieszkańcy miasta, na to wydarzenie, czekają naprawdę długo i są niesamowicie podekscytowani z tego, że budowa ruszyła.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tunel otwarty będzie już w 2021 roku. Ułatwi to na pewno życie wielu mieszkańcom Świnoujścia i nie tylko.